Nowości

Zmiany na Maturze z matematyki 2021! Wyszczególnienie zmian – matura 2021

20.12.2020

16 grudnia Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło zmiany na maturze, które będą obowiązywać na egzaminie maturalnym w 2021 roku. W tym artykule chcę Ci krótko je przedstawić i powiedzieć, czy będą dla Ciebie korzystne czy też nie. W związku z tymi zmianami, warto przyjąć nieco inne strategie nauki do matury niż w poprzednich latach – napiszę o nim inny artykuł. Jeśli będziesz śledzić moje materiały możesz mieć pewność, że nie przeoczysz żadnej istotnej zmiany a do egzaminu maturalnego z matematyki przygotujesz się na miarę swoich najlepszych możliwości!

Na końcu artykułu wymieniam wszystkie poszczególne zmiany w tematach – można skopiować tą listę.

Jeśli chcesz zobaczyć ten materiał w formie video zamiast czytania, kliknij tutaj:

 

Pierwsza bardzo duża zmiana na maturze

– na egzaminie maturalnym nie będzie zadań z brył obrotowych, czyli odpadają wszelkie zadania ze stożkiem, kulą i walcem. Przypuszczam, że zmiana ta wynika stąd, że bryły obrotowe są przerabiane w szkole zazwyczaj w klasie maturalnej a w tym roku w tym czasie jest nauka zdalna.

– poza tym, zostają ograniczone wymagania odnośnie funkcji, graniastosłupów i ostrosłupów. Na czym dokładnie mają polegać te ograniczone wymagania i które dokładnie funkcje obejmują? W końcowej części artykułu, podałam listę z dokładnym wyszczególnieniem tematów.

Kolejna bardzo istotna zmiana, o której mówiłam już wcześniej – ilość możliwych do zdobycia punktów zmniejszyła się z 50 do 45. Ale to nie wszystko. Do tej pory z zadań testowych można było otrzymać 25 punktów, a teraz aż 28, a tylko 17 punktów za zadania otwarte. Zadań otwartych będzie też mniej niż w poprzednich latach 7 zamiast 9.

Czy to dobra zmiana? Na pewno ogromnie wpłynie to na zdawalność z prostego powodu – jeśli wskażesz prawidłowe odpowiedzi w przypadku połowy zadań zamkniętych – zdajesz maturę. W ubiegłych latach nie było to takie proste. Więc jaką strategię powinna przyjąć osoba, która chce jedynie zdać maturę na minimum 30% i mieć spokój? Skupić się wyłącznie na zadaniach testowych – zamkniętych bo z nich można uzyskać ponad 60% wszystkich punktów. A jeśli chcesz nauczyć się jak skutecznie strzelać w zadaniach zamkniętych – opracowałam kilka skutecznych strategii  – dwie z nich możesz poznać w tym filmie. W ubiegłym roku mój Kurs o strategiach strzelania na maturze pomógł setkom osób zdać maturę, w tym roku będzie on jeszcze bardziej przydatny.

Czas

Nie bez znaczenia jest również fakt, że ilość czasu jaką potrwa matura została niezmieniona – jest to wciąż 170 minut. Co to dla Ciebie oznacza? Masz więcej czasu na każde zadanie. Możesz przyjąć dla ułatwienia, że na zdobycie każdego punktu możesz przeznaczyć około 3,5 minuty, żeby na spokojnie zmieścić się w czasie. Jednak z tego co obserwuję co roku, akurat jeśli chodzi o matematykę na poziomie podstawowym nawet przy większej ilości zadań czasu było dla większości osób aż nadto i wielu maturzystów opuszczało salę znacznie wcześniej. Ale zapas czasu zawsze warto mieć.

Co sądzę o tym, jakie wprowadzono zmiany na maturze? Na pewno w przypadku matematyki sprawią, że maturę zda więcej osób co wynika z prostej statystyki. Zwiększenie ilości zadań zamkniętych przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby zadań otwartych sprawia, że jest większa szansa na strzelenie właściwych odpowiedzi i tym samym uzyskanie 30%. A to chyba Ministerstwu w tym roku chodziło. Więc osoby, które podchodzą do matury w 2021 roku mają niepowtarzalną szansę zdać maturę z matematyki na naprawdę korzystnych warunkach.

Czy matura będzie łatwa?

Oczywiście pamiętaj, ze to wcale nie oznacza, że matura będzie łatwa – wszystko zależy od zadań jakie znajdą się na maturze. Przecież nawet z łatwego tematu jak np. ułamki można wymyślić zadanie, którego nie zrobi większość maturzystów. Tak więc potraktuj jako prezent fakt, że łatwiej będzie Ci zdać maturę, ale to nie oznacza, że można przyjść na nią nieprzygotowanym. Pamiętaj, że trudność zadań może być różna. A jeśli chcesz bardzo dobrze przygotować się do matury z matematyki i mieć pewność, że ją zdasz bez względu na trudność zadań – zobacz mój Matematyczny Kurs Maturalny online. To 100 wyjątkowych lekcji, które od punktu w którym teraz się znajdujesz przeprowadzą Cię krok po kroku do zdania matury nawet na 100%!

 

Pomógł już setkom Maturzystom – może pomóc i Tobie! A jeśli artykuł Ci się spodobał i chcesz więcej porad jak przygotować się do matury, koniecznie zasubskrybuj mój kanał na YouTube! Będę również ogromnie wdzięczna za łapkę w górę oraz komentarz – nawet taki dla statystyk.

 

Wyszczególnione zmiany na maturze na poziomie podstawowym:

 • zadania z potęg w kontekście fizycznym, chemicznym itp.
 • błąd bezwzględny i względny przybliżenia
 • równania typu x^3 = -8
 • wyznaczanie maximum i minimum funkcji kwadratowej w przedziale domkniętym
 • wykresy funkcji f(x) = a/x ?wykresy funkcji wykładniczych dla różnych podstaw
 • funkcje wykładnicze w kontekście zjawisk fizycznych, chemicznych itp.
 • przybliżania wartości funkcji trygonometrycznych
 • własności okręgów stycznych
 •  cechy podobieństwa trójkątów w kontekście praktycznym
 • kąty w ostrosłupach
 • bryły obrotowe (walec, stożek, kula)
 • kąty pomiędzy ścianami w graniastosłupach i ostrosłupach
 • średnia ważona
 • odchylenie standardowe

Jeśli chodzi o poziom rozszerzony:

 • równania wielomianowe, sprowadzane do równania kwadratowego
 • wykresy funkcji logarytmicznych
 • kontekst praktyczny dla funkcji logarytmicznych
 • ciągi rekurencyjne
 • nierówności trygonometryczne
 • jednokładność wykorzystywana do znajdowania obrazów niektórych figur geometrycznych
 • interpretacja graficzna nierówności z dwiema niewiadomymi
  wykorzystywanie równań ogólnych prostych do stwierdzania prostopadłości i równoległości w geometrii
 • określanie jaką figurą jest przekrój ostrosłupa
 • określanie jaką figurą jest przekrój sfery

Podsumowując, wycięto baaaardzo dużą część materiału, co zarówno na maturze podstawowej jak i na rozszerzonej powinno podnieść Wasze maturalne wyniki!? Jak myślisz, czy te zmiany na maturze wpłyną na korzyść?? Oczywiście dla osób, które biorą udział w którymś z moich Kursów przygotuję specjalne zestawienie, które lekcje z Kursu można ominąć?

 

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

13.09.2022
Już prawie... 70%

Darmowy trening jak zdać egzamin ósmoklasisty na ponad 80%

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach skutecznekorepetycje.com. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera. Administratorem danych osobowych będzie Paulina Miś. Szczegóły: polityka prywatności

Już prawie... 70%

Darmowy trening jak zdać maturę na ponad 80%

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach skutecznekorepetycje.com. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera. Administratorem danych osobowych będzie Paulina Miś. Szczegóły: polityka prywatności

Już prawie... 70%

🔥 Wspólne rozwiązywanie próbnego arkusza do matury z matematyki

🔥 Arkusz próbny do pobrania

🔥 Przydatne wzory, których nie ma w tablicach maturalnych

🔥 Darmowe szkolenie jak zdać poprawkę z matmy bez stresu i korków na ostatnią chwilę

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach skutecznekorepetycje.com. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera. Administratorem danych osobowych będzie Paulina Miś. Szczegóły: polityka prywatności