Nowości

Zdalna nauka – jak sobie poradzić z nauką w lockdownie?

21.10.2020

lockdown, nauka zdalna

Wielu uczniów obecnie przeszło na naukę zdalną albo obawia się, że w niedługim czasie i tak będzie musiało uczyć się zdalnie. Niestety zdalna nauka nie jest najbardziej lubianą formą nauki. Tym bardziej jeśli jesteś w klasie maturalnej lub jesteś ósmoklasistą i czekają Cię ważne egzaminy. Tak więc jak możesz sobie pomóc w takiej sytuacji? Co robić, jeśli trzeba przejść na naukę zdalną? Czy to zawsze oznacza gorszą formę nauki? Jak sprawić, aby ten okres nauki zdalnej wykorzystać jak najlepiej? Postaram Ci się przybliżyć ten temat z mojej perspektywy.

 

Jeśli śledzisz mojego bloga od dawna to wiesz, że specjalizuję się w nauce matematyki, a w szczególności do przygotowywania do egzaminów maturalnych oraz ósmoklasisty. Jeśli chciałbyś uczestniczyć w zajęciach grupowych online, które prowadzę lub wypróbować któryś z moich kursów online – zapraszam na moją stronę. Jeśli wolisz zobaczyć treść tego artykułu w formie filmu, zapraszam na YouTube.

 

Więc jak poradzić sobie z nauką zdalną? Moim zdaniem – jako nauczyciela który uwielbia mieć bezpośredni kontakt z uczniami bardzo ciężko jest zastąpić czymkolwiek realny kontakt z drugim człowiekiem. Widzieć twarze uczniów, ich reakcje, mimikę – dla nauczyciela jest to naprawdę nieocenione. I wiem, że podobnie wygląda to ze strony ucznia. Widząc nauczyciela na żywo, pochłaniamy wiedzę nie tylko z jego słów ale także z gestykulacji, mimiki, uśmiechu i zachowania – i trzeba przyznać – nauka jest wtedy o wiele przyjemniejsza. Ale jeśli nie masz takiej możliwości, to jak odnieść jak najwięcej korzyści z nauki zdalnej?

 

1) Nastawienie

Wiem, że może to być trudne, ale nie nastawiaj się źle na ten rodzaj nauki. Większość nauczycieli gdyby mogła dokonać wyboru, prawdopodobnie również wybrałaby naukę tradycyjną zamiast zdalnej. Chyba każdy nauczyciel z powołania uwielbia bezpośredni kontakt z uczniami. Więc nie nastawiaj się źle do nauczyciela – prawdopodobnie robi co tylko w jego mocy, żeby przekazać Ci wiedzę pomimo wszystkich przeciwności – to nie jego wina. Nastaw się pozytywnie, że pomimo wszystko nie poddasz się i przygotujesz się do czekających Cię egzaminów najlepiej jak tylko potrafisz.

 

2) Dyscyplina

Nauka zdalna to sprawdzian dla Ciebie, czy jesteś na tyle zdyscyplinowany aby uważać na zajęciach nawet wtedy, kiedy nikt nie patrzy i Cię nie kontroluje. A może tylko zalogujesz się na zajęcia ale myślami jesteś zupełnie gdzieś indziej? To może się wydawać fajne na początku, ale pomyśl o końcowych efektach takiego postępowania. Co gorsze, jeśli postępujesz tak na przedmiocie, z którego obowiązkowo będziesz pisał egzamin ósmoklasisty albo maturę – to pomyśl czy takie zachowanie jest rozsądne? Śmieszne i wygodne może i jest, ale pomyśl nad tym w dłuższej perspektywie.

 

3) Zła forma zajęć?

Sporo osób skarżyło mi się, że ich nauczyciele prowadzą lekcję zdalnie w taki sposób, że kompletnie nie da się nic wynieść z lekcji. I wiecie co? Wierzę Wam. Kiedy przyszedł pierwszy lockdown nauczyciele w większości przypadków nie byli kompletnie przygotowani jak uczyć zdalnie. Niektórzy z nich nie są tak obyci z techniką i najzwyczajniej w świecie sobie nie radzili. Ale co Ty możesz zrobić w takim przypadku? Spróbuj skontaktować się z takim nauczycielem i porozmawiaj jak może ulepszyć jakość lekcji – może łączyć się przez inny komunikator? A może zmienić kamerkę? Próbuj rozmawiać. Jeśli nauczyciel ma dobre pobudki – a tak jest w zdecydowanej większości – wysłucha Cię i poprawi co tylko będzie w stanie, a dzięki temu zarówno Ty jak i inne osoby w klasie będziecie się mogli cieszyć lepszą jakością zajęć!

 

 4) Próbuj uczyć się na własną rękę

Czasami są takie sytuacje, że naprawdę wiesz, że w danych warunkach nie przygotujesz się do czekającego Cię egzaminu. Co wtedy? Poszukaj innego rozwiązania! W Internecie czeka na Ciebie mnóstwo kursów, filmów na YouTube, które pomogą Ci się przygotować do wyzwania, które Cię czeka. A Ty masz ten komfort, że możesz wybrać z kim będziesz się przygotowywał – nie to co w szkole, kiedy nauczyciel najczęściej jest narzucony z góry. Jeśli myślisz o matematyce – będzie mi bardzo miło jeśli dołączysz do grona kilkunastu tysięcy osób, którym pomogły moje kursy online oraz filmy, które umieszczam na YouTube! Wybierz ten sposób nauki, który Ci najbardziej odpowiada i trzymaj się go!

 

5) Oceny to nie wszystko!

Pamiętaj, że o wiele ważniejsze są wyniki egzaminów, z przedmiotów, które będą decydujące jeśli np. planujesz iść na studia – niż ogólna średnia ocen ze wszystkich przedmiotów. Więc jeśli masz dokonać wyboru: czy lepiej poświecić czas na naukę do egzaminu czy podwyższać ocenę z przedmiotu, który do niczego Ci się nie przyda? Oczywiście nie chcę tutaj mówić, że jakiś przedmiot jest mniej ważny, ale powiedzmy sobie szczerze – doba jakby nie patrzeć ma cały czas tylko 24 godziny – czy dasz radę nauczyć się wszystkiego? I czy chcesz to robić? Tak wiec ustal swoje priorytety i się ich trzymaj, a wtedy będziesz miał poczucie dobrze wykorzystanego czasu – że kolejny dzień nauki, przybliżył Cię do Twojego celu jakim jest zdanie czekającego Cię egzaminu na ustalonym przez siebie poziomie.

 

6) Bądź pomocny dla innych osób

Nauka zdalna to wyzwanie zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów. Daj więc przykład i bądź aktywnie pomagającym na grupie klasowej. Zobaczyłeś ciekawy materiał, który może komuś pomóc? Podziel się z nim z innymi – pamiętaj, że razem w grupie łatwiej jest przetrwać różne burzliwe okresy życia:)

 

7) Zauważaj dobre strony nauki zdalnej

Mimo wszystkich wad – nauka zdalna ma swoje dobre strony. To prawda, że nie możesz się bezpośrednio widzieć z rówieśnikami – to chyba jedna z rzeczy, które bolą najbardziej ale zwróć uwagę na te aspekty:

– możesz wstawać rano przed samym rozpoczęciem zajęć – nie tracisz czasu na dojazdy,

– co za tym idzie możesz dłużej spać i być bardziej wypoczętym,

– często można łatwiej zdobyć dobre oceny z niektórych przedmiotów

i wiele innych zalet, o których możesz też napisać w komentarzu.

Nie zrozum mnie źle – nie chcę Cię przekonywać że nauka zdalna to najlepsze co mogło Ci się zdarzyć w życiu ale skoro i tak nie zmienimy okoliczności to myślę, że łatwiej się do nich dostosować myśląc również o pozytywnych stronach takiej sytuacji.

 

8) Bądź elastyczny

Już dawno, dawno temu pewien filozof grecki Heraklit z Efezu powiedział, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Tak więc warto umieć się dostosowywać do tych zmian, tym bardziej, że przed Tobą całe życie, a wraz z nim ogromna ilość zmian. Tak więc jak sobie poradzisz w zmieniającym się świecie? Warto być elastycznym i dostosowywać się do zmieniających okoliczności.

 

A Ty? Jakie masz przemyślenia w związku ze zdalną nauką? Podziel się swoim zdaniem w komentarzu – będzie mi bardzo miło!

Ostatnio na blogu

12.07.2024
Już prawie... 70%

Darmowy trening jak zdać egzamin ósmoklasisty na ponad 80%

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach skutecznekorepetycje.com. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera. Administratorem danych osobowych będzie Paulina Miś. Szczegóły: polityka prywatności

Już prawie... 70%

Darmowy trening jak zdać maturę na ponad 80%

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach skutecznekorepetycje.com. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera. Administratorem danych osobowych będzie Paulina Miś. Szczegóły: polityka prywatności

Już prawie... 70%

🔥 Wspólne rozwiązywanie próbnego arkusza do matury z matematyki

🔥 Arkusz próbny do pobrania

🔥 Przydatne wzory, których nie ma w tablicach maturalnych

🔥 Darmowe szkolenie jak zdać poprawkę z matmy bez stresu i korków na ostatnią chwilę

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach skutecznekorepetycje.com. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera. Administratorem danych osobowych będzie Paulina Miś. Szczegóły: polityka prywatności