Nowości

Czy matura w 2021 roku będzie łatwiejsza? Jakich typów zadań spodziewać się na maturze?

18.11.2020

Chodzą pogłoski, że matura w 2021 roku będzie łatwiejsza. Czy warto na to liczyć? Przedstawię Ci kilka faktów, po czym sam zdecydujesz jakie jest Twoje zdanie w tym temacie.

Pod koniec artykułu podpowiadam Ci jak sprawić żeby matura z matematyki, którą będziesz pisać okazała się dla Ciebie łatwa.

Jeśli wolisz wersję filmową tego artykułu, przejdź tutaj.

matura 2021

Pomimo zdalnej nauki w znacznej części roku 2020 – matura wcale nie była łatwiejsza. Powiedziałabym wręcz przeciwnie – matura z matematyki była trudniejsza niż w poprzednich latach – szczególnie matura poprawkowa. W konsekwencji, matury z matematyki w 1. terminie nie zdała bardzo duża ilość uczniów – aż 21%.

To naprawdę sporo.

A może warto od razu nastawiać się na poprawkę bo jest łatwiejsza?

To kolejny mit krążący po Internecie. I szkoda, bo niektórzy naprawdę w to wierzą.

Niektórzy nawet na YouTube mówili że poprawkowa matura z matematyki jest zawsze łatwiejsza. Nie wierz w takie bzdury. Od kiedy pamiętam, matura poprawkowa jest na poziomie wyższym niż w 1. terminie, ewentualnie na podobnym, ale nie pamiętam takiego roku aby to poprawkowy termin był łatwiejszy niż pierwszy majowy – takie rzeczy się raczej nie zdarzają. Co prawda, na maturze poprawkowej niektóre zadania są podobne jak na pierwszym terminie w danym roku, co nie zmienia faktu, że trzeba nauczyć się rozwiązywać te zadania, bo liczby oczywiście są inne. Pamiętajmy też o tym, że takie podobne zadania stanowią zdecydowaną mniejszość.

Tak więc nie odkładaj nauki do poprawki! Celuj w pierwszy termin i staraj się zdążyć nauczyć tak, aby zdać, a termin poprawkowy traktuj jako rezerwowy – gdyby coś nie wyszło, jako wyjście awaryjne ale celuj zawsze w pierwszy termin.

Może w takim razie matematyka nie będzie przedmiotem obowiązkowym na maturze?

Nie liczyłabym na to. Z drugiej strony – zdobycie chociażby 30% z matematyki naprawdę nie jest trudne i przykłady setek a może już nawet i tysięcy osób, którym pomogły moje filmy na YouTube oraz moje kursy przygotowujące do matury pokazują, że absolutnie każdy – powtarzam – każdy może w ciągu kilku tygodni przygotować się do matury. Niezależnie od tego czy podchodzi do matury po raz pierwszy, piąty, czy też jest już dorosły i po kilkunastu latach po ukończeniu szkoły postanowił zdać maturę. Każdy jest w stanie tego dokonać. Przykłady opinii osób, którym się to udało załączam dla motywacji poniżej:

opinia

 

Zmiana programowa i związany z tym poziom matury od 2023 roku

Myślisz że masz trudną maturkę? To pocieszę Cię, od 2023 roku matura będzie jeszcze trudniejsza – i to zarówno matematyka podstawowa jak i rozszerzona. Niektóre tematy, które do tej pory obowiązywały wyłącznie na rozszerzeniu pojawią się na poziomie podstawowym, a na rozszerzeniu pojawią się zagadnienia, które uwaga – do tej pory pojawiały się dopiero na studiach. Więc nie widzę powodu, dla którego nagle matura miałaby być łatwiejsza.

Czy forma nauki zdalnej w tym roku szkolnym miałaby się przełożyć na łatwiejsze zadania na maturze w 2021 roku?

A jak było z maturą w 2020 roku? Czy była łatwiejsza? Ani pierwszy termin matury ani poprawkowy nie był łatwiejszy niż zazwyczaj. Więc szczerze wątpię, że będzie tak w innych latach.

Czy mówię to ze złości? Oczywiście, że nie. Życzę Ci jak najłatwiejszej matury i to ze wszystkich przedmiotów!

I nawet znam sposób, co zrobić żeby Twoja matura była dla Ciebie łatwa!

Jakkolwiek to głupio zabrzmi – dobrze się do niej przygotować! Zobacz, dla kogoś kto doskonale radzi sobie z matematyką niewiele zadań może sprawić mu trudność. Więc jedyną rzeczą na którą masz wpływ, i która daje Ci największą gwarancję tego, że dla Ciebie subiektywnie matura okaże się łatwa – jest Twoje świetne przygotowanie!

I nie ma tu nic odkrywczego. Każdy wie, że jeśli świetnie czuje się w danym temacie to nie ma dla niego trudnych rzeczy, a jak nawet są, to z chęcią sobie z nimi poradzi.

Czyli rozwiązanie – co zrobić, żeby matura w 2021 roku była łatwa? Dobrze się do niej przygotuj. Pamiętaj nie masz wpływu na to jakie będą zadania i jaki będzie poziom matury ale masz ogromny wpływ na to – jak się do niej przygotujesz.

A jeśli szukasz jakiejś pomocy, która poprowadzi Cię niejako za rękę przez wszystkie matematyczne działy – możesz skorzystać z moich Kursów. Zawierają uporządkowaną wiedzę, znajdziesz w nich mnóstwo podpowiedzi, jak wykonać zadania szybciej i łatwiej. Nauczysz się korzystać z tablic maturalnych, zobaczysz jak wykonywać zadania na dowodzenie i wiele, wiele innych rzeczy. A filmy na kanale na YouTube pokażą Ci jakiego typu zadań możesz spodziewać się na maturze, czyli jakie są typowe pewniaki maturalne i jak sobie z nimi radzić.

Mam nadzieję, że mimo tego, że matura raczej nie będzie jakoś specjalnie łatwiejsza, artykuł wyzwolił w Tobie pozytywne uczucia i będziesz mieć jeszcze więcej motywacji do nauki bo przecież wszystko jest w Twoich rękach! Wykorzystaj ten czas do matury jak najlepiej!:)

 

2 odpowiedzi

  1. Witam, Twój blog jest fantastyczny. Jestem święcie przekonany, że przy tak merytorycznych wpisach jakie prezentujesz już wkrótce podbijesz szczyty wyszukiwarek w swojej niszy. Gratuluję 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

13.09.2022
Już prawie... 70%

Darmowy trening jak zdać egzamin ósmoklasisty na ponad 80%

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach skutecznekorepetycje.com. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera. Administratorem danych osobowych będzie Paulina Miś. Szczegóły: polityka prywatności

Już prawie... 70%

Darmowy trening jak zdać maturę na ponad 80%

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach skutecznekorepetycje.com. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera. Administratorem danych osobowych będzie Paulina Miś. Szczegóły: polityka prywatności

Już prawie... 70%

🔥 Wspólne rozwiązywanie próbnego arkusza do matury z matematyki

🔥 Arkusz próbny do pobrania

🔥 Przydatne wzory, których nie ma w tablicach maturalnych

🔥 Darmowe szkolenie jak zdać poprawkę z matmy bez stresu i korków na ostatnią chwilę

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach skutecznekorepetycje.com. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera. Administratorem danych osobowych będzie Paulina Miś. Szczegóły: polityka prywatności